Koronowana Figura Matki Bożej Różańcowej

Koronowana Figura Matki Bożej Różańcowej

Dar z Fatimy

Ponad 60 lat temu ówczesny Prymas Polski, a obecnie błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński otrzymał od Polaków mieszkających w Hiszpanii i od katolików z Portugalii przepiękną Figurę Matki Bożej Fatimskiej jako dar ze stolicy Maryjnej świata, Fatimy dla stolicy kraju Maryjnego Polski.

Prawie metrowej wysokości Figura jest wykonana z wielkim pietyzmem z drewna mahoniowego. Przedstawia Matkę Bożą o delikatnych, dziewczęcych rysach twarzy, promieniującą łagodnym, ciepłym spojrzeniem. Jej dłonie są wysunięte do przodu, w geście Pośredniczki łask. Maryja ubrana jest w białą tunikę i biały płaszcz ze złotym rąbkiem, który okrywa Jej głowę opadając aż do stóp. Złocone serce otoczone świetlistymi promieniami przypomina o Niepokalanym Sercu Maryi. Figura stoi na zdobionym złoconymi liśćmi piedestale.


Figura Matki Bożej Fatimskiej – Różańcowej (przed pracami konserwatorskimi)

Kardynał Stefan Wyszyński podarował Figurę Matki Bożej dnia 20 września 1960 roku mieszkańcom osiedla Bródno, którzy na pięćdziesięciolecie parafii pw. Matki Bożej Różańcowej wybudowali nową świątynię, w miejsce spalonej podczas wojny. W adresowanym na ręce Ks. kan. Tadeusza Zimińskiego, proboszcza parafii dekrecie Prymas polecił, aby Maryja była czczona w tej Figurze przez lud Warszawy, jak Królowa Różańca: „Niech więc  króluje Ona u Was w takiej postaci, w jakiej zjawiła się w Fatimie, jako Królowa Różańcowa. Tam przyszła do prostych dzieci wiejskich, niech więc pozostanie u tego pracowitego i ofiarnego ludu Nowego Bródna na przedmieściach Stolicy, jako jego Najlepsza Matka, Opiekunka i Wspomożycielka”.


Dekret przekazania Figury Matki Bożej Fatimskiej przez Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Cztery lata później, dnia  31 maja 1964 roku, podczas konsekracji świątyni błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński ponownie wspomniał o darze z Fatimy: „ A ostatnio w Fatimie również ukazała się Matka Boża z różańcem w ręku. Właśnie stamtąd pochodzi mała figurka Matki Bożej Fatimskiej, podarowana mi przez Akcję Katolicką Portugalską. Przysłano mi ją samolotem z Lizbony do Warszawy. Myślę, że najlepszym miejscem dla Matki Bożej Fatimskiej, odmawiającej różaniec i uczącej modlitwy różańcowej będzie chyba parafia Matki Bożej Różańcowej na Nowym Bródnie. Dar katolików portugalskich przekazałem więc do waszej parafii, aby w najbardziej widoczny sposób uczył Was wierności Matce Bożej Różańcowej, pod wezwaniem której istnieje parafia”. Prymas Polski podczas homilii powiedział również: „Z waszą parafią jestem związany wieloma wspomnieniami. Jeszcze w moich akademickich czasach, przyjeżdżałem tutaj i nieraz w tym kościółku drewnianym, później zburzonym, odprawiałem cichą Mszę świętą. Te wspomnienia wiążą mnie osobiście uczuciem wspólnoty z Wami, waszą parafią i z waszą dzisiejszą radością. Biorę w niej żywy udział i wraz z Wami dziękuję Bogu za to, że mogliście doczekać tej chwili”.

Początkowo Figura Matki Bożej Fatimskiej czczona w naszej parafii jako Matka Boża Różańcowa znajdowała się w prezbiterium pod krzyżem. Od 1992 rok ma swoje miejsce w zbudowanym z inicjatywy Ks. Mieczysława Mosaka, proboszcza,  marmurowym ołtarzu w lewej nawie kościoła. Liczne zawieszone tam wota świadczą o miłości i czci, którymi Matka Boża w tej Figurze jest otaczana.

Koronacja Figury Matki Bożej Różańcowej

W 50. rocznicę obecności figury Matki Bożej Fatimskiej w parafii Ks. Stanisław Wołosiewicz, proboszcz  zwrócił się z prośbą do Ks. Abp Henryka Hosera, ówczesnego Biskupa Warszawsko-Praskiego o pozwolenie wszczęcia starań o koronację, co zostało życzliwie potraktowane. Dnia 26 kwietnia 2011 roku Abp Henryk Hoser wydał dekret, w którym zezwolił na koronację – na prawie diecezjalnym – Figury Matki Bożej Fatimskiej, czczonej jako Matka Boża Różańcowa, w kościele parafialnym w Warszawie na Bródnie.

Zgodnie z  decyzją Biskupa Warszawsko – Praskiego, koronacja Figury Matki Bożej odbyła się dnia 15 maja 2011 roku, w IV Niedzielę Wielkanocy, w dniu diecezjalnych uroczystości dziękczynnych za beatyfikację wielkiego papieża Jana Pawła II.


Msza Święta z obrzędem koronacji Figury Matki Bożej Różańcowej

 


Józef Kardynał Glemp nakłada na skronie Maryi, przedstawionej w Figurze, złotą koronę


Józef Kardynał Glemp okadza ukoronowaną Figurę Matki Bożej

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej

Dnia 25 marca 2015 roku, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego i 23. rocznicę erygowania Diecezji Warszawsko-Praskiej, Abp. Henryk Hoser wydał dekret potwierdzający ustanowienie Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Warszawie, na Bródnie, przy kościele parafialnym tym samym tytule, którego kustoszem jest aktualnie urzędujący proboszcz. Jednocześnie zostały zatwierdzone dwa własne dni odpustowe dla tego Sanktuarium: uroczystość Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, przypadająca 7 października oraz wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy, przypadające 13 maja, które w sanktuarium zostało podniesione do rangi święta.


Koronowana Figura Matki Bożej z Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej

 


Msza Święta z ustanowieniem Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej


Msza Święta pod przewodnictwem Abp. Henryka Hosera, Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej

60-lecie Figury Matki Bożej Różańcowej

Dnia 20 września 2020 roku obchodziliśmy 60. rocznicę obecności Figury Matki Bożej w naszej parafii.  Podczas czuwania Maryjnego w wigilię uroczystości dziękowaliśmy Panu Bogu za wszelkie łaski, które Matka Boża Różańcowa wyprosiła przez ten czas parafii i diecezji, i każdemu, kto się w Jej matczyne ręce oddawał. Jednocześnie zawierzyliśmy Jej Niepokalanemu Sercu nas samych, intencje naszych serc i potrzeby Kościoła powszechnego.


Najlepsza Matka, Opiekunka i Wspomożycielka